Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
dimitrisps
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 13:41

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από dimitrisps »

Ετσι ειναι Λεων
Πως δεν τοχω ανακαλυψει εγω τετοιο συνεργειο και παιδευομαι με τσ γυφτουβουλγαροι?????
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 07 Ιουν 2007, 21:22

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ »

admin έγραψε:Χαχαχαχαχα
Μπορεί να τους έστειλε την διάγνωση από τον καναπέ, ραβδοσκοπώντας επί χάρτου, χχαχαχαχαχα.
Θα μου επιτρέψετε να πω παιδιά ότι δε φταίνε πάντα οι ραβδοσκόποι για τέτοια σκαψίματα, αλλά μερικές φορές και κάποιοι χειριστές σούπερ τοπικών μηχανημάτων, παλμικών, γεωραντάρ κλπ. Πριν κάποια χρόνια ένας γνωστός μου είχε κάνει ένα παρόμοιο λάκκο σκάβοντας όλη νύχτα γιατί ένας έλληνας ερχόμενος εκ γερμανίας έφερε ένα τοπικό ιδιοκατασκευή κάτι σαν παλμικό με τελάρο που όπως έλεγε έπιανε βάθος πέντε-έξι μέτρα. Τον πήγε λοιπόν ο γνωστός μου σε ένα ύποπτο σημείο και εκεί το εργαλείο βάραγε όπως του είπε ο χειριστής για καλό αντικείμενο και σε βάθος. Αρχίζει λοιπόν τον γκασμά και ενώ το εργαλείο είχε πιάσει ένα κονσερβοκούτι περί τους 20-30 πόντους, αυτοί δεν ξανάβαλαν το εργαλείο γιατί ο χειριστής ήταν σίγουρος ότι ήταν οπωσδήποτε βαθιά, κάτω από το ενάμισυ μέτρο. Έφτιαξαν ένα λάκκο 1,5 μέτρο βάθος και στον πάτο κάτω είχε φτιάξει και σκαλοπατάκι ο γνωστός μου για να κάθεται και να βαράει γκασμά πιο άνετα. Μετά από την πολλή κούραση του λεει για βάλε στα μπάζα που βγάλαμε μήπως ήταν τίποτα, ο χειριστής δεν ήθελε, αλλά με τις φωνές το έβαλε και βρέθηκε το κονσερβοκούτι στα πρώτα σχεδόν μπαζα που είχαν βγάλει. Μόνο που δεν τον έσπασε στο ξύλο τον τύπο με το μηχάνημα.... Και το καλό έχει και συνέχεια. Τις επόμενες μέρες πιάνουν κάτι δυνατές βροχές και όλος ο τόπος γίνεται λίμνη και φυσικά ο λάκκος δε φαινόταν και περνάει μια γριά με τα πρόβατα και πέφτει μέσα στο λάκκο και σπάει το πόδι....
Kostas Anastasiou
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007, 22:34
Τοποθεσία: Θεσπρωτια

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από Kostas Anastasiou »

Μην κοροιδευεται, γιατι πιανει η κλαρα και το παραδειγμα το παραπανω πολλους απο εμας. Χα χα, ευτυχως εχουμε χρονια που το κοψαμε να κανουμε πηγαδια στο εδαφος.
Να σας γραψω οτι, 10 ατομα ειχανε σκαψει, για καποιες μερες, που για να συνεχισουνε ειχανε μεγαλη σκαλα, να μπαινουνε και να βγενουνε μονον.
Το χωμα το βγαζανε με κουβαδες με τριχιες.
Δεν ημουν εκει, αλλα ητανε συγγενεις και γνωστοι μου και ειμαι περιεργος να δω σε τι βαθος φτασανε.

Εγω δεν εχω φτασει σε τοσο βαθος, ουτε τοσο μεγαλο ανοιγμα. Χα χα.
Τωρα, οχι μονον δεν κανω τετοιο σκαψιμο, αλλα και να ηθελα δεν εχω την δυναμη.

Γνωμη μου για την παραπανω εκσκαφη, ειναι λαθος και χωρις να βρουνε τιποτε.
Πρωτον γιατι εχουνε σκαψει πολυ μεγαλο χωρο.

Εαν ειχαν εντοπισει κατι με τοπικο, θα σκαβανε συγκεκριμενα να φτασουνε στον στοχο.
Αν εχουνε σκαψει με ενδειξη ραβδοσκοπιας, μπορει να ειναι απο τον στοχο, απο λιγα εκατοστα μακρια, μεχρι πολλες δεκαδες μετρα.
Αναλογα τον γνωστη της ραβδοσκοπιας.
Το μερος εκει δεν δειχνει να ειναι ενα μερος που να ειχε λογο να μπει αποκρυψη σε αυτο το μερος.
Φυσικα δεν αποκλειεται, γιατι εμεις ειμαστε πολυ μακρια απο το μερος και απο μεσα τον ηλεκτρονικο υπολογιστη, γραφουμε την γνωμη μας, ενω στην πραγματικοτητα ειναι 50%.

Το οτι το εδαφος φαινεται φυσικο και οχι ξανασκαμενο.
Το οτι ειναι σε τετοιο μερος και δεν ειναι κατι που να εχει σταθερα σημεια, τουλαχιστων οπως δειχνει οσο βλεπουμε την φωτογραφια.

Το οτι δεν ξανασκεπασανε την τρυπα και δεν θελησανε να καλυψουνε οσα κανανε, πιστευω οτι ητανε ατυχοι.

Ισως αυτο η αυτοι που κανανε αυτην την τρυπα μας διαβαζεται.
Αυτο δεν ειναι τιποτε, το να σκαψεις ενα τετοιο σημειο δηλαδη, που θελει πολυ δουλεια, πολυ ιδρωτα και κουραση, οπως και χρονο αρκετο.
Η πιστη, η δυναμη και η σκεψη μονον και μονον οτι θα βρεις χρυσο και θα αλλαξεις τροπο ζωης και παντα προς το καλυτερο, σε κανεις να μπορεις να δουλευεις με πολυ μεγαλη δυναμη, ορεξη και παρα την κουραση, η περιεργεια και οτι μετα απο λιγο θα βγουνε να τα παρεις στα χερια σου, να σκαβεις και να μπορεις να σηκωνεις ευκολα αρκετα μεγαλα βαρη.
Πετρες που λες πολυ βαρια, να την σηκωνεις λες και κανεις προπονηση σε γυμναστηριο καθημερινη και πρεπει οχι μονον να την σηκωσεις ψηλα, αλλα και να κανεις επαναληψεις. Χα χα.
Και προσωπικη μου εμπειρια.
Ηξερα εγω για αδειες, που να παω και τι να τους πω και τι να τους δηλωσω.
Εχω στα χερια μια βεργα και μπορω να βρω χρυσο....
Αν πηγαινα να το δηλωσω αυτο θα με πηγαινανε στο τρελοκομειο της Κερκυρας.
Αλλωστε ειναι αρκετοι αυτοι που μας λενε εχουμε ξεφυγει και να σοβαρευτουμε.
Ετσι μας βλεπουνε καποιοι...

Σημασια εχει παντως πως ο τροπος που χρησημοποιησανε για την ανιχνευση και την συνεχεια να σκαψουνε τοσο πολυ, φαινεται λαθος και αυτη η αποτυχια σε κανει να κοψεις την ορμη σου και φρεναρει την συνεχεια για αλλες προσπαθειες.

Αν ειναι ετσι, δηλαδη δεν βρηκανε.
Ολοι μας τα περασαμε αυτα, η τουλαχιστων οι περισσοτεροι απο εμας, η και αρκετοι απο εμας.

Οπως γραψατε και εσεις παραπανω, ο τροπος που σκαψανε, δειχνει να ειναι συνηθησμενοι να σκαβουνε, γιατι εχουνε κανει κουμαντο να πετανε το χωμα που βγαζουνε, σε αποσταση και με σειρα.
Επισης εχουνε σκαψει με τεχνικη, τετραγωνισμενα και οχι οπου παει το σκαπανι.

Εγω, οσες φορες εχω σκαψει, το χωμα το πετουσα ακριβως διπλα μου και οταν ξαναεπεφτε μεσα στην τρυπα, εβγαινα και το εσπρωχνα πιο περα. Χα χα. Εχω και ποντιακες ριζες και παινευομαι και για αυτο!!!
Μαλιστα μια φορα που εσκαψα μια στανει πολυ πολυ παλια, ειχα την τυχη να μην ειμαι εκει, οταν μεσα στο σκαμα που ειχα κανει, ειχε πεσει μια πετρα, απο την στανει, περιπου 80 εκατοστα διαμετρος και πανω απο ενα μετρο μηκος. Δηλαδη εκατονταδες κιλα.
Μαλιστα επειδη ητανε βουνο, ειχα αφησει μεσα επι τοπου το σκαπανι και το φτυαρι και ακομη εκει ειναι σκεπασμενα με την πετρα.
Ισως μονον τα μεταλλα, γιατι δεν ξερω το ξυλο εαν εχει σαπισει. Χα χα, εσπερνα φτυαρια και σκαπανια στα βουνα και λιρα τσουκ ουτε πως ειναι. Αλλα χρονια, τουλαχιστων καναμε γυμναστικη στην φυση.

Χαιρετω και θα ηθελα αφοβα εμπειριες οποιων επιθυμητε να γραψετε. Χα χα, ελπιζω να συνεχισουμε απο τετοιες δικες μας προσπαθειες.
ORIGINAL66
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011, 09:13

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από ORIGINAL66 »

εκει υπαρχει δουλεια .. αλλα λιγο δισκολο να εκαναν κατι,αν και τους ευχωμαι να εχουνε βρει,αθυο για εμας τα ψαχτηρια ειναι επιτυχια γιατι δεν ψφαχνουμε ονειρα μα κατι που υπαρχει.
Παντως αν αυτοι που εσκαψαν παρακολουθουν το φορουμ ας μας δωσουν μια ελπιδα.......
PATRIK
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 16:00

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από PATRIK »

Καλά, δεν καταλάβανε τουλάχιστον ότι εκεί που σκάψανε ήταν τα μπάζα απο την διάνειξη του δρόμου;
"Να τους δώσουμε να καταλάβουν πως ο σοσιαλισμός είναι δύσκολο πράμα ακριβώς γιατί είναι μεγάλο πράμα. Δε φτάνει να πάρεις την εξουσία. Χρειάζεται να ζυμώσεις ξανά τον άνθρωπο που τον έπλασαν οι αιώνες, και να φτιάξεις απ’ την αρχή, καινούργιο…"
nasos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 10:11

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από nasos »

εχω μια απορία... ποιος θα έβαζε μια μεγάλη (η μικρή ποσότητα) σε χωμα???
στο χωμα ότι και να κανεις φαίνεται... φαντασου αυτή την τρυπα να την κανανε για να
τα βαλουν πως θα την καλύπτανε??
dempreli
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 22:37
Τοποθεσία: Kavala

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από dempreli »

Aπο οτι το κοβω κ τυμβα μου φυγανε με τουλαχιστον οκτω τενεκεδες.....
Τα λεφτα πανε στα λεφτα..
Άβαταρ μέλους
Κυριάκος
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 20:18

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από Κυριάκος »

Σε πάνε στο μέρος, το ψάχνεις, τους λες δεν έχει τίποτα και φεύγεις. Επιμένουν και σου λένε ότι κάποιος Έλληνας από Γερμανία τους δείχνει στόχο και μάλιστα τους έχει σχεδιάσει και τα πράγματα. Επιμένεις ότι δεν έχει τίποτα και δεν ασχολείσε. Ανοίγεις τον υπολογιστή σου και βλέπεις το σκάψιμο της αρκούδας. Τελικά είναι για γέλια ή για λύπηση; Εγώ πάντως στην εν λόγω περίπτωση γεάλωωωω!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ο,τι ουκ έστιν ο πόλεμος και η πάλη προς αίμα και σάρκα αλλά προς τις σκοτεινές δυνάμεις (δαίμονες) του αιώνος τούτου...
dempreli
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 22:37
Τοποθεσία: Kavala

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από dempreli »

Υπαρχει και ο γκβαντισμενος τροπος σκεψης.....συμψωνα με αυτον μπορει να βρεις κατι εκει που δεν υπηρχε ποτε κατι....δεν χρειαζονται μηχανηματα σε αυτη την περιτωση- ενα τσαπι φτανει . Ειναι σαν να συνομοτει το συμπαν κατα καπιο τροπο .. σαν ενας τελειος συντονισμος μυαλου ραβδοσκοπου με κατι ....
Ομως στην πραξη οι περισοτεροι ραβδοσκοποι καπου χανονται ....

Εσεις οι ραβδοσοποι επι χαρτου μην αρπαχτειται παλι δεν κοροιδευω μαζι σας ειμαι - επι χαρτου βοηθεια ειχα και εγω καποτε εκ γερμανιας.....
Εικόνα
οταν την ανεβασα ηταν μια αρκετα μεγαλη περιοχη εδω μια κοντινη και ειχα ακομα μια πολυ κοντινη που δεν την βρισκω τωρα ενα σημειο σκαμενο που καπιος πιθανον να πηρε κατι - με εκανε μεγαλη εντυπωση .
Ο καθενας με τα εργαλεια του λοιπον αυτα που εχει εμπιστοσυνη ...
Τα λεφτα πανε στα λεφτα..
Άβαταρ μέλους
molo
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 15 Μαρ 2014, 21:54
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Έφυγαν με θησαυρό από τα ορεινά των Τρικάλων;

Δημοσίευση από molo »

ακυρο το εσβησα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”