Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
archaiologos

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από archaiologos »

αγαπητε κωστα ....σηγουρα λεμε το ιδιο περαν αυτου........αλλα ουτος η αλλος ειναι χαμενα ...ποιος θα κατση να ασχοληθει????,,,,πολλη δυσκολη περιπτωση ..δεν τα κραταω για τον εαυτο μου οπως ειπες ομως...ανεφερα οτι βρησκονται στα 300 μετρα απο το νησακι αυτο σε βαθος εκτιμω απο 20 εως 80 μετρα ηταν 2 κορβετες και 1 μικρο φορτηγο 25 σεμπτεμβριου του 45 και ωρα 6 το πρωι τα βομβαρδισε η ραφ....αυτα !!!
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από apatsi »

Αστορ
για το συγκεκριμένο θέμα, πάρε να διαβάσεις το σχετικό πόνημα του Δημοσθένη Κούκουνα, του κατά τεκμήριο καλλίτερου ιστορικού της περιόδου της κατοχής και του συμμοριτοπολέμου των πρώτων δύο γύρων. Μιλάμε για ιστορική έρευνα, κι όχι για μια πληροφορία από στόμα σε στόμα, προερχομένη από ένα πράκτορα της Μοσάντ -όπως είναι όλοι, μα όλοι οι ντόπιοι που προσλαμβάνονται από την οποιαδήποτε πρεσβεία ή προξενείο , σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γής, κι ανεξαρτήτως εθνικότητας. Κι αν δεν είναι πράκτορες, έτσι θεωρούνται από το προσωπικό της κάθε Πρεσβείας, του κάθε προξενείου. Ο Κούκουνας λοιπόν (μόνο δεξιός δεν είναι) ομολογεί ότι όσο κι άν προσπάθησε, δεν μπόρεσε να τεκμηριώσει κάτι τέτοιο, και κατέληξε στο ότι πρόκειται για ιστορία καρμπόν με άλλες που έστησαν οι Γερμανοί σχεδόν σε όλες της χώρες της Ευρώπης, προκειμένου να πέφτουν στα μαλακά τα συλλαμβανόμενα πρώην στελέχη των κρατικών τους υπηρεσιών, 'όπως ο Μέρντεν. Για άλλους λόγους, το Ισραήλ θα έτριβε τα χέρια του αν είχε ένα τέτοιο χαρτί, αφού η πολιτική που ακολουθούσε η Ελλάδα, ήταν άκρως φιλκοαραβική. Και η οποία άλλαξε σαν πολιτική το 2001 πλέον.
Σταμάτα λοιπόν την παλιά σου κομμουνιστική μέθοδο της διασποράς φημών με χαρτιά προδήλως προπαγανδιστικά, γιατί θα ξαναρχίσουμε να γράφουμε κατεβατά όπως το 2009-10, και όπου νάναι πιάνει η Άνοιξη και το μυαλό μας πρέπει να είναι στις """"δουλειές""" που διέκοψε ο Χειμώνας.
archaiologos

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από archaiologos »






oti νομιζεις φιλτατε και αγαπητε απατσι...και οποιοσδηποτε αλλος....!!!!
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από apatsi »

Δεν μου λένε τίποτε αυτά φίλε μου. Και μου φαίνεται λίγο αλλοπρόσαλλο αυτά τα πράγματα να τα κατεβάζουν στην Αθήνα και εν συνεχεία να τα ξανανεβάζουν βόρεια για να φύγουν για Γερμανία. Δηλαδή, οι εβραίοι που φύγανε με τη θέλησή τους (εντολή του ισραηλινού συμβουλίου υπό τον αρχιραβίνο Κόρετς), βλέπαν τα πράγματά τους να μην τους ακολουθούν πρός Γερμανία, αλλά να κατεβαίνουν προς Αθήνα, εσύ τί πιστεύεις, ότι δεν θα το ξέρανε, δεν θα το μαθαίνανε, ή δεν θα το ήξερε η σημερινή ομάδα που τα ψάχνει επισήμως αλλά κάπου βόρεια κι όχι αναγκαστικά στην Ελλάδα? Για να μην αναφέρουμε την απόλυτη απουσία οποιουδήποτε ναυτικού μέσου των Γερμανών κατά την περίοδο που λές, καθώς ο Αγγλικός Στόλος με την υποστήριξη της RAF απολάμβανε την απόλυτη υπεροχή, σε σημείο που ΟΛΕΣ οι γερμανικές φρουρές των νησιών του Αιγαίου να αποκλειστούν στα νησιά και να ""περιμένουν""" τον Ιερό Λόχο για να παραδοθούν, γεγονός που λάμβανε χώρα την περίοδο που λέει το βιβλίο. Δηλαδή, θα έστελναν με καράβια (που ΔΕΝ είχαν) έναν τέτοιο θησαυρό με όλους τους κινδύνους και δεν θα προτιμούσαν το τραίνο ή τα ΡΕΟ της εποχής, που εν πάση περιπτώσει είχαν πολλές πιθανότητες να περάσουν, ιδίως μετά τις συμφωνίες που κάνανε με τον ΕΛΑΣ να μην τους χτυπήσει αλλά να τους αφήσει τον οπλισμό των Ιταλικών φρουρών ?
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από apatsi »

Δεν μου λένε τίποτε αυτά φίλε μου. Και μου φαίνεται λίγο αλλοπρόσαλλο αυτά τα πράγματα να τα κατεβάζουν στην Αθήνα και εν συνεχεία να τα ξανανεβάζουν βόρεια για να φύγουν για Γερμανία. Δηλαδή, οι εβραίοι που φύγανε με τη θέλησή τους (εντολή του ισραηλινού συμβουλίου υπό τον αρχιραβίνο Κόρετς), βλέπαν τα πράγματά τους να μην τους ακολουθούν πρός Γερμανία, αλλά να κατεβαίνουν προς Αθήνα, εσύ τί πιστεύεις, ότι δεν θα το ξέρανε, δεν θα το μαθαίνανε, ή δεν θα το ήξερε η σημερινή ομάδα που τα ψάχνει επισήμως αλλά κάπου βόρεια κι όχι αναγκαστικά στην Ελλάδα? Για να μην αναφέρουμε την απόλυτη απουσία οποιουδήποτε ναυτικού μέσου των Γερμανών κατά την περίοδο που λές, καθώς ο Αγγλικός Στόλος με την υποστήριξη της RAF απολάμβανε την απόλυτη υπεροχή, σε σημείο που ΟΛΕΣ οι γερμανικές φρουρές των νησιών του Αιγαίου να αποκλειστούν στα νησιά και να ""περιμένουν""" τον Ιερό Λόχο για να παραδοθούν, γεγονός που λάμβανε χώρα την περίοδο που λέει το βιβλίο. Δηλαδή, θα έστελναν με καράβια (που ΔΕΝ είχαν) έναν τέτοιο θησαυρό με όλους τους κινδύνους και δεν θα προτιμούσαν το τραίνο ή τα ΡΕΟ της εποχής, που εν πάση περιπτώσει είχαν πολλές πιθανότητες να περάσουν, ιδίως μετά τις συμφωνίες που κάνανε με τον ΕΛΑΣ να μην τους χτυπήσει αλλά να τους αφήσει τον οπλισμό των Ιταλικών φρουρών ?
archaiologos

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από archaiologos »

..............oτι νομιζει κανεις...δεν εχω κατι αλλο....και εγω υποθεσεις κανω φιλε απατση!!!!
Topass
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 09:35

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από Topass »

Καλημερα Ομαδάρα Παντός δεν πήγε τυχαία να δει το σπιτι του εκεί που τον εποιασαν κ φυσικα δεν θα έσκαβε ούτε είχε σκοπό να κουβαλάει ποσότητα κ βάρος Υπάρχει εθνικό νόμισμα που δεν έχει αλαξει από τότε ;
Barbarossa
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2023, 13:51

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από Barbarossa »

Υπαρχει ενα μερος στη θαλασσα εδω στην περιοχη που μενω που ειναι σκεπασμενο με μεγαλες πετρες λογω ανατιναξης του βουνου στην ακρη.Μοιαζει σαν να ειναι κρυμμενο κατι απο κατω.Περιπου ειναι 100 μετρα μηκος.Σε βαθος περιπου 30 μετρα.Ψαροτουφεκο κανω και το εχω δει τα τελευταια 25 χρονια.Δε μπορω να πω τιποτα σε κανεναν για ευνοητους λογους..Ειναι δυτικη Ελλαδα και ισως το υποβρύχιο που λενε οτι ειχε το θησαυρο δε το βυθισε στο Κατακολο αλλα καπου αλλου πιο βορεια...Επισης πριν χρονια ηρθαν κατι Γερμανοι,ο ενας ηταν σιγουρα 80 χρονων και την ωρα που εμπαινα για ψαροτουφεκο τους ειδα να κοιτανε ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ το σημειο και ο παππους εκλαιγε..Δεν εχω τα μεσα να ψαξω και δε μπορω να μεινω πολυ σε αυτο το βαθος.Αν θελετε μπορουμε να μιλησουμε.Με ενα απλο σοναρ μπορουμε να δουμε αν ,σε πρωτη φαση βρισκεται κατι απο κατω απο τις πετρες.Το σημειο εκει ειναι αφυσικο Σας ειπα οτι μοιαζει σαν να ανατιναχθηκε για να πεσει πανω σε αυτό που βυθισανε ογκος χωματων και βραχων απο το βουνο...Δεν ειμαι παπατζης,ουτε χρυσοθηρας,απλα ειναι 46 χρονων και το βλεπω 25 χρονια τωρα Οταν συνδιαζω και το γεγονος με τους Γερμανους που ηρθαν το χειμωνα του 2003 αν θυμαμαι καλα,κατι υπαρχει εκει .Ηταν ενας παππους 80 περιπου χρονων μια γιαγια,ισως η γυναικα του ,ενας αλλος Γερμανος περιπου 60 ετων και τρια ζευγαρια περιπου 45αρηδες τοτε..Ακομα θυμαμαι τον παππου να κοιταζει το μερος και να κλαιει γοερα.Τιυς μίλησα αγγλικά και τους ρώτησα αν χρειάζονται κατι.Μου είπαν ότι θέλουν να βάλουν να καθήσει κάπου ο παππούς και τους άνοιξα τη πόρτα από τη καρότσα του αγροτικού και κάθησε πάνω στη πόρτα.Με ρώτησαν αν είχε γίνει κάποια μάχη εδώ με τους Γερμανους.Τους είπα ότι δεν έγινε τίποτα,αλλά ερχόντουσαν υποβρύχια Ελληνικά και κρυβόντουσαν εδω..κατι που είχα ακούσει από ψαράδες της περιοχής...Δε μπορώ άλλο κατεβατο!!! Δε λέω ότι σίγουρα υπάρχει κάτι εκει..ξαναλεω ότι το μέρος είναι αφυσικα ανατιναγμενο και θέλει μεγάλη παρατηρητικότητα για να το δεις..
Επικοινωνηστε αν μπορειτε .Δημητρης..
[
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3165
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από charismatic »

Ανεβασε τεσσερα video (με αναλυση 1920Χ1080)ή τεσσερις φωτογραφιες απο smartphone, παρμενες απο το φρυδι του γκρεμου προς την ακρη του νερου (ΜΕ ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΨΗ), μια ημερα με τα νερα ηρεμα και με λιγο ηλιο, για να δω αν υπαρχει στοχο.
θεμα.jpg
Αλλα ΣΤΟΧΟΣ, οχι ναυαγια και μπαρμπουτσαλα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Barbarossa
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2023, 13:51

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από Barbarossa »

Αυτή τη φώτο τη τράβηξα συγκεκριμένη ώρα της ημέρας,πριν τη δύση,για να δείξω ότι σε αυτή την απόσταση που δείχνετε και είναι περίπου 300 μέτρα,μόνο τα περίπου 100 μοιάζουν σα να έγινε κατολίσθηση.Δεν έγινε ομως κατολίσθηση.Σας είπα και πριν ότι δεν έχω τα μέσα και ούτε με το βίντεο θα φανεί κάτι.Οτι είναι, είναι μέσα στο νερό καλυμμένο με χώμα και πέτρες.Ειναι μακριά αποδω που μένω και δε μπορώ να πάω από το πρωί ως το βράδυ να βγάζω φώτο κ βίντεο.Δε μπορώ να σκαρφαλώσω πάνω εκεί που υπάρχουν οχιές κ σκορπιοί.Μονο περνώντας με το φουσκωτό πάνω από το σημείο με ανιχνευτή μπορεί να δείξει κάτι.Σας ξαναλέω όμως ότι μέσα στη θάλασσα ,επειδή έχω βουτήξει πολλές φορές μοιάζει να είναι καλυμμένο κατι από κάτω,σε μήκος 100 περίπου μέτρων μόνο στο σημείο αυτό που φαίνεται σαν κατολίσθηση,ενώ δίπλα είναι τρία τέσσερα μέτρα πιο κάτω τα μπαζα.Σας είπα ότι δε ξέρω ότι είναι σίγουρα κάτι εκεί,αλλά θα ήθελα πολύ να ψάξω με το κατάλληλο μηχάνημα.Αν κάποιος ενδιαφερόταν θα κανονίζαμε κάποια στιγμή αν ο δρόμος του τον έβγαλε προς τα εδώ να πηγαίναμε να ψάχναμε με ένα απλό πέρασμα από πάνω.
Barbarossa
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2023, 13:51

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από Barbarossa »

Και τα 'μπαρμπουτσαλα' θα μπορούσατε να τα αποφύγετε,γιατί μου μοιάζουν σαν ειρωνεία..Συγνώμη αν κάνω λάθος.Απλα μπήκα σε ένα φόρουμ με άτομα με γνώσεις κ μηχανήματα αν μπορεί κάποιος να πάμε παρέα.Δεν ψάχνω χαμένους θησαυρούς,απλά έτυχε να το δω και μου κίνησε τη περιέργεια και συνδύασα και αυτό με τους Γερμανούς συν κάποια πράγματα που έχω διαβάσει και κάποιες εκπομπές που έχω δει
Barbarossa
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2023, 13:51

Re: Ο «χασάπης» της Θεσσαλονίκης Μαξ Μέρτεν και ο χαμένος θησαυρός του

Δημοσίευση από Barbarossa »

Αν σας βγάλει κάποια στιγμή ο δρόμος σας προς τα μερη μου θα μπορούσαμε να επικοινωνησουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”