Πιερια, ωρα μηδεν

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Φίλε apatsi ....θα περιμένω την απάντηση του nikolas33 και στη συνέχεια θα απαντήσω και στους δυό σας....
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Οκ, αλλά να βάλουμε στην κουβέντα και τον Χαρισματικό, πρίν πάει για νανάκια. Να διευκρινίσει ραβδοσκοπικώς ποία είναι η διαφορά δουλειάς και κολαούζου.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Όλοι σκάβουν? Στο πληκτρολόγιο κανένας? Ωρε κατάσταση!
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Μόνο σκάψιμο δε ρίχνουν.... :lol:
Σε άλλους σώθηκε το μελάνι....σε άλλους πάλι τα πληκτρολόγια δεν λειτουργούν....και φυσικά υπάρχουν και οι πιο πολλοί που δουλεύουν το μουγκό σύστημα,που έχει και τη μεγαλύτερη πέραση .... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

apatsi έγραψε: 08 Ιαν 2018, 23:19 Οκ, αλλά να βάλουμε στην κουβέντα και τον Χαρισματικό, πρίν πάει για νανάκια. Να διευκρινίσει ραβδοσκοπικώς ποία είναι η διαφορά δουλειάς και κολαούζου.


...ως συνήθως,πάλι εξαφανίστηκε ....την γνωστή ώρα.... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
nikolas33
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 21:23
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από nikolas33 »

wolf 57 έγραψε: 08 Ιαν 2018, 22:23 @ nikolas33

Θα σου απαντήσω με ερώτηση...
Ποιος ο λόγος ύπαρξης κολαούζου σε χρηματική απόκρυψη ???
Δυο λογους μπορω να φανταστω,και λεω φανταστω γιατι δεν ξερω απο αυτα.Ο ενας ειναι να χρησιμευαν σαν σημαδι και ο αλλος ειναι για παραπλανηση.
Καλημερα.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

@ nikolas33
Επειδή μάλλον έχει υπάρξει ένα μπέρδεμα σε σχέση της υπάρξεως ή όχι κολαούζων και αν αυτά υπήρχαν μόνο σε επιτελικές ή και σε ατομικές χρηματικές αποκρύψεις,καλό θα ήταν αυτό να διευκρινιστεί σε ποια από τις δύο αναφερόμαστε την κάθε φορά γιατί δεν είναι το ίδιο.


@apatsi
Μπορεί φίλε μου εν μέρη να έχουν κάποια λογική στο σήμερα,όλα αυτά που λες,αλλά αν πάμε πίσω στον χρόνο σίγουρα τα ψαχτήρια του τότε δεν είχαν τον τεχνικό εξοπλισμό που διαθέτουμε εμείς σήμερα.Άρα κάποια άλλα πράγματα απασχολούσαν όλους αυτούς που σκόπευαν να κάνουν κάποια χρηματική απόκρυψη για να τη διασφαλίσουν όσο το δυνατόν καλύτερα.
Υγ: Ο λόγος και ο τρόπος υπάρξεως κολαούζων,έτσι όπως μου τον περιγράφεις,προδίδει περισσότερο Τούρκικη τακτική απόκρυψης και δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση με τα αντάρτικα.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Ναι, σαφώς μιλάω για τούρκικα, καθώς το κολαούζο αφορά τούρκικες δουλειές, όπου έπεφτε μαχαίρι αλύπητο. Αρα αν σε πιάνανε, ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις το κεφάλαιο, ήταν να το μοιράσεις σε δύο-τρία ανισομερή τμήματα, ωστε να κερδίσεις χρόνο και το κεφάλι σου.
Όταν μιλάμε για αντάρτικα, μιλάμε για σημάδια, μιλάμε για αυτό το κάτι που θα δείξει ΄στον επόμενο """νομιμο"" , ότι είναι σε καλό δρόμο.
Αυτή είναι η άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

Οι περισσότεροι όμως εδώ μέσα(από όσο έχω διαβάσει)θεωρούν ότι τα κολαούζα αφορούν αντάρτικες αποκρύψεις...
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Μα και η ίδια η λέξη ειναι τούρκικη. Απλώς, όπως σε όλα τα πράγματα, τα κάνουμε ΄'εναναχταρμά και ενώ μιλάμε την ίδια γλώσσα, αδυνατούμε να συνενοηθούμε, καθώς οι ίδιες λέξεις έχουν άλλο νόημα για μένα πχ και άλλη για σένα
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Εν τω μεταξύ γράφω, αλλά το μυαλό μου είναι σε μιά δουλειά στην οποία έχω ρίξει 15 φ για να την κεντράρω και μ' έχουν ξεσκίσει οι κάκτοι προσπαθώντας να μπώ ανάμεσά τους να δουλέψω τοπικό.. Σήμερα μέτρησα το τρίτο παντελόνι και δεν κατάφερα ούτε μισό μέτρο να μπώ ανάμεσά τους. Ελεγα να το αποφύγω αλλά τελικά θα κοτσάρω τη φρέζα και θα πάω.
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

apatsi έγραψε: 10 Ιαν 2018, 00:47 Μα και η ίδια η λέξη ειναι τούρκικη. Απλώς, όπως σε όλα τα πράγματα, τα κάνουμε ΄'εναναχταρμά και ενώ μιλάμε την ίδια γλώσσα, αδυνατούμε να συνενοηθούμε, καθώς οι ίδιες λέξεις έχουν άλλο νόημα για μένα πχ και άλλη για σένα


Τέτοια να λες....και θα σε μισήσουν εδώ μέσα,περισσότερο από όσο εμένα .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
wolf 57
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015, 01:48

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από wolf 57 »

apatsi έγραψε: 10 Ιαν 2018, 00:52 Εν τω μεταξύ γράφω, αλλά το μυαλό μου είναι σε μιά δουλειά στην οποία έχω ρίξει 15 φ για να την κεντράρω και μ' έχουν ξεσκίσει οι κάκτοι προσπαθώντας να μπώ ανάμεσά τους να δουλέψω τοπικό.. Σήμερα μέτρησα το τρίτο παντελόνι και δεν κατάφερα ούτε μισό μέτρο να μπώ ανάμεσά τους. Ελεγα να το αποφύγω αλλά τελικά θα κοτσάρω τη φρέζα και θα πάω.

Έχει κάκτους και στην Ελλάδα ????....γιατί εγώ νόμιζα ότι βρίσκονται σε άλλη ήπειρο ..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Είχα ένα παλίο συνάδελφο που έλεγε """ρε, τα ελληνικά είναι δύσκολη γλωσσα, δεν την ξέρουν πολλοί"". Δεν άργησα να το διαπιστώσω ιδιοις όμμασι.
apatsi
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 15:53

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από apatsi »

Είναι αυτό το γ@μι5νο, νομίζω το λένε αθάνατο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”