Ευρεση θησαυρου στην Ανατ. Θράκη...?

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με το πεδίο ενδιαφέροντος μας, που δεν υπάγονται σε κάποια από τις υπάρχουσες κατηγορίες.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
Cowboy
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 24 Σεπ 2009, 17:38

Ευρεση θησαυρου στην Ανατ. Θράκη...?

Δημοσίευση από Cowboy »

Την ανεύρεση τεράστιου θησαυρού που είχε θαφτεί από τους Έλληνες πριν φύγουν με την ανταλλαγή των πληθυσμών, στην περιοχή του Babaeski της επαρχίας των Σαράντα εκκλησιών, στην ανατολική Θράκη, μετέδωσαν τουρκικά μέσα ενημέρωσης.
Ο θησαυρός υπολογίζεται σε πολλά εκατομμύρια τουρκικές λίρες.
Περιλαμβάνει από πολύτιμα χρυσαφικά και κοσμήματα με πολύτιμα πετράδια.
Έγινε γνωστός όταν οι παράνομοι ανασκαφείς προσπάθησαν να δωροδοκήσουν την τοπική διοίκηση της Στρατοχωροφυλακής, προκειμένου να είναι σε θέση να αρπάξουν τον θησαυρό που είναι καθαρά ελληνικής προέλευσης. Μάλιστα το ποσό της επίδοξης δωροδοκίας ανέρχεται σε 60 εκατομμύρια τουρκικές λίρες, πόσο που δείχνει και την μεγάλη αξία του ανευρεθέντος θησαυρού.

Τομέας ενημέρωσης prisonplanet.gr
Φιλος ξεροντας το χομπι μου μου εστειλε αυτη την ειδηση. Το αναρτω με καθε επιφυλαξη μιας και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι αξιοπιστο το prisonplanet
JIKER
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 22:46

Re: Ευρεση θησαυρου στην Ανατ. Θράκη...?

Δημοσίευση από JIKER »

οτι αφησαν οι ελληνες πολλους θυσαυρους στην τουρκια ειναι γεγονος αλλα εδω τωρα που ειναι η αληθεια και που το ψεμα ποιος ξερει λαμβανοντας υπ οψι οτι οι τουρκοι ειναι και πολυ ραδιουργοι :|
Άβαταρ μέλους
charismatic
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 21 Ιαν 2007, 19:14
Τοποθεσία: Καϊλάρ σίτι
Επικοινωνία:

Re: Ευρεση θησαυρου στην Ανατ. Θράκη...?

Δημοσίευση από charismatic »

Το οτι υπαρχει το ξερω. Το που ειναι δεν ξερω. Καποιοι απο τα μερη μου τον εχουν δει (σαν ανταρτες, επι τουρκοκρατιας), στην Αν. Θρακη.

Ξερω και πως ειναι βαλμενος ο Χρυσος .
kwstasT
Δημοσιεύσεις: 771
Εγγραφή: 28 Οκτ 2009, 19:00
Τοποθεσία: ΤΡΙΚΑΛΑ

Re: Ευρεση θησαυρου στην Ανατ. Θράκη...?

Δημοσίευση από kwstasT »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα της επικαιρότητας”