Πιερια, ωρα μηδεν

Σε αυτή την περιοχή θα καταγράφουμε δημοσιεύσεις σχετικές με κρυμμένους θησαυρούς στον ελλαδικό χώρο.

Συντονιστές: Συνδιαχειριστές, Υπερσυντονιστές, Συντονιστές

Απάντηση
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

ηφαιστος έγραψε: 17 Φεβ 2018, 21:52 O.K φιλε θα προσπαθησω να το κανω συντομα και ελπιζω να τα καταφερω .
Ευχαριστω και μακαρι να προσδιορισω περιπου για το συγκεκριμενο που ζηταω......
Παντα φιλικα βουνισιος.
ηφαιστος
Δημοσιεύσεις: 425
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 17:21

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από ηφαιστος »

https://postimg.org/gallery/1qdn86si4/
Σφηκια 1945 και Σφηκια 2017,οτι καλυτερο μπορεσα εκανα και ελπιζω να σε βοηθησα.
Φιλικα ηφαιστος!
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

ηφαιστος έγραψε: 17 Φεβ 2018, 22:34 https://postimg.org/gallery/1qdn86si4/
Σφηκια 1945 και Σφηκια 2017,οτι καλυτερο μπορεσα εκανα και ελπιζω να σε βοηθησα.
Φιλικα ηφαιστος!
Σε ευχαριστω αλλα δεν καταλαβαινω και πολλα......να εισαι καλα.......Δεν ειμαι τις περιοχης..εαν μπορει καποιος να κανει ενα σκαριφιμα για το συγκεκριμενο μονοπατι.......οποιος γνωριζει.
Παντα φιλικα βουνισιος.
ηφαιστος
Δημοσιεύσεις: 425
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 17:21

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από ηφαιστος »

Αν θελεις κατι πιο συγκεκριμενο φιλε μου που δεν μπορει να δειχτει δημοσιως (π.χ συντεταγμενες google) τοτε στειλε μου π,μ. .Aν μπορω θα σε βοηθησω και παντα χωρις κανενα ανταλλαγμα.
Φιλικα ηφαιστος!
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

ηφαιστος έγραψε: 17 Φεβ 2018, 23:11 Αν θελεις κατι πιο συγκεκριμενο φιλε μου που δεν μπορει να δειχτει δημοσιως (π.χ συντεταγμενες google) τοτε στειλε μου π,μ. .Aν μπορω θα σε βοηθησω και παντα χωρις κανενα ανταλλαγμα.
Φιλικα ηφαιστος!
Μονο που μπηκες στην διαδικασια να γραψεις αυτο μου αρκει φιλε και σε τιμαει........Αυτο που ψαχνω ισως δεν φενεται απο την αεροφωτογραφια διοτι ειναι μονοπατι...αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ομως ειναι οτι ξεκινουσε κατω απο τα ριζωματα και εβγαινε πανω απο την σφηκια.....Δεν γνωριζω καθολου την περιοχη, απλως εχω την πληροφορια....να σε και παλι κσλα.
Παντα φιλικα βουνισιος.
ηφαιστος
Δημοσιεύσεις: 425
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 17:21

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από ηφαιστος »

Καλη επιτυχια φιλε μου ,κι εσυ να εισαι καλα .Κανενας κοπος ,δεν το βλεπω ετσι φιλε ,αφου ειναι κατι σοβαρο κατα τη γνωμη σου απλα ηθελα να βοηθησω να βγουν και τιποτ' αλλο .Ετσι αντιλαμβανομαι εγω τα πραγματα,....τελος παντων .Ευχομαι καποια στιγμη να τα καταφερεις να τη βγαλεις αυτη τη δουλεια η' και αλλες αν προκηψουν .
Φιλικα ηφαιστος!
ayapia
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 28 Φεβ 2007, 22:31
Τοποθεσία: ΝΑΟΥΣΑ

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από ayapia »

Καλησπέρα! Βουνίσιε το μονοπάτι ξεκινούσε λίγο πριν μπεις στα Ριζώματα δεξία όπου έχει γίνει χωματόδρομος. Σταθερό σημείο σήμερα είναι ένα θεατράκι υπαίθριο στα αριστερά του (διακρίνεται από το δορυφόρο). Περνούσε από τη χαμηλή χαράδρα και έπειτα είτε πήγαινές ευθεία προς Σφηκια ή έφευγες προς δεξιά, έξω από τη Σφηκιά (μονοπάτι σήμερα και κοντά χωματόδρομος), προς πολυδένδρι. Αν έρθεις Βέροια ή Νάουσα με χαρά να τον πιούμε τον καφεδάκο ή το τσιπουράκι.
Μία λίρα, χίλιες λέξεις
boynisio
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 01 Μάιος 2007, 23:08
Τοποθεσία: παντου

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από boynisio »

ayapia έγραψε: 17 Φεβ 2018, 23:51 Καλησπέρα! Βουνίσιε το μονοπάτι ξεκινούσε λίγο πριν μπεις στα Ριζώματα δεξία όπου έχει γίνει χωματόδρομος. Σταθερό σημείο σήμερα είναι ένα θεατράκι υπαίθριο στα αριστερά του (διακρίνεται από το δορυφόρο). Περνούσε από τη χαμηλή χαράδρα και έπειτα είτε πήγαινές ευθεία προς Σφηκια ή έφευγες προς δεξιά, έξω από τη Σφηκιά (μονοπάτι σήμερα και κοντά χωματόδρομος), προς πολυδένδρι. Αν έρθεις Βέροια ή Νάουσα με χαρά να τον πιούμε τον καφεδάκο ή το τσιπουράκι.
Βεροια?? Βεβαιως εχω φιλους πολλους!!! Θα πιουμε καφε και τσιπουρο φιλε......θα ανοιξω τα μηνηματα μονο για σενα, εαν θελεις στηλε το κινητο σου και οταν μπορεσω θα τα πουμε.......να σε καλα.
Παντα φιλικα βουνισιος.
doctor
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 07 Ιουν 2010, 16:00

Re: Πιερια, ωρα μηδεν

Δημοσίευση από doctor »

πριν να μπεις στα Ριζωματα .. πας δεξια...εχει χωματοδρομο .. στα αριστερα σου θα εχεις εκκλησια ..παιρνεις το χωματοδρομο .. ειναι το παλιο μονοπατι .. στα αριστερα σου εχεις λοφο παλιοκαστρο ... περιπου στα 1000 μετρα ευθεια συναντας το ρεμα ... εαν κατεβεις μεσα στο ρεμα στα αριστερα σου .. περιπου 500 μετρα ειχε καταρακτη ..οταν ανεβεις απο το ρεμα στα χωραφια ..συνεχιζεις για σφηκια ..στο αριστερο σου χερι στα 1500 μετρα εχει εκκλησια .. λιγο παραπερα ειχε και εξωκλησι ...κοντα στο ρεμα ειχε και κατι βραχια σημαδεμενα .. εκει κοντα εψαχνε και ο καπεταν Μονολυκος .. στο ρεμα ειχε και σημαδεμενα δεντρα ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρυμμένοι θησαυροί στην ελλάδα”